+48 724 200 030
|
sklep@life-star.pl
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Podpowiadamy!
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Podpowiadamy!

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Podpowiadamy!

Wiele osób zmaga się z dylematem, ile tak naprawdę powinno się zjeść, aby nie przytyć. W Internecie pełno jest diet różniących się ilością dostarczanych kalorii, więc w przypadku chęci schudnięcia, albo jeżeli ma się tendencję do tycia i chce się kontrolować wagę, jest to bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Reklamy informują, że im mniej kalorii się przyswoi w ciągu dnia, to tym szybciej się schudnie. Jak to właściwie więc jest? Czym jest i jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i skąd czerpać wiedzę, jakie ono powinno być w danym przypadku? Podpowiadamy w tekście!

 

Zapotrzebowanie kaloryczne

Obliczenie zapotrzebowania kalorycznego to element prawidłowo skonfigurowanej zdrowej diety. Nie jest poprawną zasadą “im mniej kalorii tym lepiej”. Prowadzić to może niedoświadczoną osobę do głodzenia, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Aby prawidłowo zabrać się za temat odchudzania, to należy zrozumieć, że samo liczenie kalorii nie jest wystarczające. Trzeba jeszcze pojąć, ile energii potrzebuje organizm, aby normalnie funkcjonować, bez uszczerbku na zdrowiu. Jest to zależne od wielu różnorodnych czynników, m.in. od tego, czy i jaki sport się uprawia, jaką pracę się wykonuje itp. Wpływ na to ma także wiek i płeć. Zależności pomiędzy tym wszystkim są w stanie ułatwić rozpisanie prawidłowej diety. Zaraz podpowiemy, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne!

 

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

W dzisiejszych czasach problem “jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne” w zasadzie nie istnieje. W Internecie są dostępne rozmaite kalkulatory, które po wpisaniu odpowiednich danych, podadzą prawidłowy wynik. Jeżeli jednak ktoś pragnie obliczyć to samodzielnie, może to zrobić za pomocą wzoru Harrisa-Benedicta, który pozwala na obliczenie podstawowej przemiany materii dla mężczyzn oraz kobiet. Wygląda to tak: 

  • PPM kobiet – PPM – 665,09 + (9,56 x waga w kilogramach) + (1,85 x wzrost w centymetrach) – (4,67 x wiek),
  • PPM mężczyzn – 66,47 + 13,7 x waga w kilogramach + 5,0 x wzrost w centymetrach – 6,76 x wiek.

 

Jeśli już znacznik PPM będzie Ci znany, czas na drugi krok. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne poznasz za pomocą wzoru CPM:

CPM = PPM x współczynnik aktywności fizycznej

 

Współczynnik aktywności fizycznej można określić według skali dostępnej na specjalistycznych stronach internetowych, z czego 1,2 to najniższa wartość i oznacza nieaktywny tryb życia, a 2,2 osoby, które zawodowo zajmują się sportem. Mamy nadzieję, że wiecie już, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne.

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl